Endüstrideki otomasyon sistemlerinin yanı sıra internet ile kontrol edilen işyeri ve ev otomasyonu sistemlerinin; kurulum, bakım, onarımını yapan ve çalışır durumda kalmasını sağlayan kişidir.

Temel elektrik-elektronik işlemleri, bilgisayarlı elektronik devre çizimi, bilgisayar programı yazmak, temel el becerisi işlemleri, mikro denetleyici devreleri kurmak, otomatik kumanda sistemlerini kurmak, arıza takibi ve bakımı, bilgisayar ağları ile çalışmak, programlanabilir kumanda sistemlerini kurmak, arıza takibi ve bakımı, internet üzerinden sistem kontrolü, robot sistemlerini kontrol etmek, endüstriyel veri izleme programlarını kullanmak, yabancı dilde süreli yayınları ve internet kaynaklarını takip etmek ve iş organizasyonu yapmak gibi görevleri vardır.

  1. Mekanik, elektrik-elektronik ve bilişim teknolojilerinden oluşan sistemlerin; kurulum, bakım, onarımını yapan ve çalışır durumda kalmasını sağlayan kişidir.
  2. Temel elektrik-elektronik işlemlerini yapar, hidrolik pnomatik devre çizmek ve devre kurar, temel el becerisi işlemlerini yapar, mekanizmaların, arıza ve bakımını yapar, otomatik kumanda sistemlerini kurmak, arıza takibi ve bakımını yapar, bilgisayarda modelleme ürünlerin resmini çizer, programlanabilir kumanda sistemlerini kurar, arıza takibi ve bakımını yapar, otomasyon sistemi programlar, robot sistemlerini kontrol eder, endüstriyel veri izleme programlarını kullanır, yabancı dilde süreli yayınları ve internet kaynaklarını takip eder, iş organizasyonu yapar.
  3. Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
  4. Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri alanından eğitim alan meslek elemanları, kamu ve özel işletmelerde, makine, otomotiv, tekstil, gemi otomasyonu, savunma sanayi, plastik, tıp elektroniği, uçak, enerji, iletişim, petrokimya, sektörlerinde çalışabilir. Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri ülkemizde gelişmekte olan bir sektördür. Bu nedenle endüstrinin geliştiği bölgelerde özellikle meslekî eğitim almış elamanların iş bulma imkânları daha fazladır.